KIEROWNIK DZIAŁU SPRZEDAŻY I ROZWOJU, FIBRO
WYWIAD ZE STEFANEM GASCHIKIEM

Notka biograficzna

Stefan Gaschik

Praca w LÄPPLE od 1984 roku

Praca w FIBRO od 1995 roku

Moje zadania

Kierownik działu sprzedaży i rozwoju

Czy możesz krótko opisać swoją karierę?

Moja historia w LÄPPLE składa się z dwóch części. W 1984 roku odbyłem tu praktykę w zawodzie montera maszyn. Po roku pracy w dziale testów odszedłem z firmy, by ponownie wrócić w 1995 roku. Wtedy już jako inżynier i kierownik sprzedaży. Dziś jestem kierownikiem działu sprzedaży i rozwoju w zakresie stołów obrotowych FIBRO.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

Kocham technologię i to właśnie sprawia, że moja praca jest dla mnie tak atrakcyjna. To nie tylko sama technologia, ale także dostarczanie technologii klientom, rozmawianie ze współpracownikami o technologii. To jest właśnie główny atut, a do tego jeszcze międzynarodowa działalność firmy. Mamy kilka międzynarodowych lokalizacji, które odwiedzamy. Bardzo się cieszę, że mogę wspierać moich kolegów na miejscu – to wszystko zachwyca mnie w mojej pracy.

Jakie wymagania ma klient wobec stołu obrotowego?

Stół obrotowy musi sprostać różnym wymaganiom technologicznym, musi być coraz szybszy, sztywniejszy, musi być w stanie wytrzymać większe obciążenia. Dostosowanie do maszyny klienta jest dla nas wyzwaniem. I oczywiście musimy zwracać uwagę na koszty. Klient kupuje u nas technologię, ale oczywiście określa również termin dostawy.

Jakimi tematami szczególnie interesujesz się w tej chwili?

Jednym z najważniejszych tematów jest dziś internacjonalizacja, co oznacza, że musimy nie tylko towarzyszyć naszym klientom i doradzać im na arenie międzynarodowej, ale także zajmować międzynarodową pozycję w zakresie produkcji i montażu. Łączy się to z kosztami, ale także z bliskością klienta i wydajnością dostaw.

Dużym międzynarodowym rynkiem budowy maszyn jest Azja, a w centrum uwagi znajdują się Chiny i Indie. Tam obecnie tworzymy nasze zakłady montażowe i produkcyjne.

Poszczególne lokalizacje są przez nas zarządzane w obszarze sprzedaży, co oznacza, że mamy sprzedawców w międzynarodowych lokalizacjach, którzy otrzymują od nas dokumenty technologiczne i oferty.

Słowo kluczowe: Lean Management. W jakim stopniu dotyczy FIBRO?

Lean Management jest bardzo ważną kwestią, ważniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. Obniżenie kosztów można osiągnąć jedynie poprzez usprawnienie wszystkich procedur i procesów aż do montażu końcowego i procesu wysyłki. W związku z tym dokładamy wszelkich starań, aby wprowadzić znaczące usprawnienia we wszystkich działach.

Co odróżnia FIBRO od konkurencji?

FIBRO jest dokładniejsze, lepsze, szybsze, posiada znacznie szersze portfolio produktów i jest bardzo blisko swoich klientów. Pewną specjalnością FIBRO jest dostosowanie się do potrzeb klienta, tzn. wdrożenie aplikacji dostosowanych do potrzeb klienta.

Jakie są zalety przynależności do Grupy LÄPPLE?

Łatwiej się żyje w większej grupie firm. Jako przykład chciałbym wspomnieć o szkoleniach i kształceniu w LÄPPLE, dzięki czemu poszczególne firmy zyskują praktykantów. Myślę, że jest to duży plus, po prostu możliwość działania z siłą większej grupy firm.

Czy możesz podać przykład zalet tej Grupy?

Tworzymy synergie z poszczególnymi członkami Grupy. Dostarczamy stoły obrotowe, które LÄPPLE stosuje na przykład w urządzeniach produkcyjnych. Dostarczamy stoły obrotowe, które FLT instaluje w swoich urządzeniach.

Co Cię motywuje, aby przychodzić tu każdego dnia?

Myślę, że można wiele osiągnąć w tej dziedzinie, współpracując ze swoimi kolegami i koleżankami z pracy, z Grupą LÄPPLE, a także z zarządem i innymi osobami z kadry kierowniczej. Każdego dnia na nowo motywuje mnie to, że mamy różne wyzwania, że pracujemy z ludźmi – i to z ludźmi na całym świecie.